Odličnom igrom u drugom poluvremenu Sloboda savladala Mladost i stigla do svog desetog trijumfa

• 03/02/2024

Košarkaši Slobode i Mladosti odmjerili su snage u okviru 17. kola Prvenstva Bosne i Hercegovine u tuzlanskom Mejdanu. Izuzetno uzbudljiv susret vidjeli smo i u prvom ogledu ove dvije ekipe u Mrkonjić Gradu gdje su trojkom u posljednjim sekundama igre domaći odnijeli pobjedu, a crveno-crni su se večeras uspjeli revanširati za gostujući poraz. Iako je prvo poluvrijeme naslutilo da bi mogli gledati još jednu napetu završnicu, košarkaši Slobode fantastično su odigrali posljednju dionicu susreta u kojoj su stigli do novih 100 poena i svog desetog trijumfa.

Početak susreta, kao i samo prvo poluvrijeme, proteklo je u znaku gostiju koji su u Tuzlu stigli više nego šuterski raspoloženi o čemu najbolje svjedoči podatak kako su u prvih 20 minuta susreta imali čak 10 pogođenih trojki. Nakon prvog perioda igre gosti ostvaruju prednost od pet poena igre, a u drugoj četvrtini nastavljaju sa dobrom napadačkom igrom i tako kontrolišu igru na parketu. Domaćin nije dao ekipi Mladosti da se rezultatski “odlijepi” pa su gosti na poluvrijeme otišli sa prednošću od četiri poena i rezultatom 45:49.

U nastavku domaći igrači podižu nivo agresivnosti u odbrani čime su uspjeli zaustaviti efikasnu napadačku realizaciju gostiju. Na krilima dobre odbrane pronalazili su brza rješenja na drugoj strani terena što je dovelo do preokreta i vodstva crveno-crnih nakon trećeg perioda igre čime su domaći lagano počeli preuzimati terensku inicijativu. Posljednja dionica bila je potpuna napadačka rapsodija Slobode koja je u 10 minuta igre postigla čak 33 poena, te uz mnoštvo atraktivnih poteza i zakucavanja, domaći igrači mirno privode susret kraju i bilježe novu pobjedu rezultatom 103:88 (20:25; 24:25; 25:17; 33:22).

Najefikasniji igrač u redovima Slobode bio je Devine Eke sa 25 postignutih poena uz nekoliko fantastičnih zakucavanja kojima je publiku u Mejdanu dizao na noge. U stopu ga je pratio Ismet Sejfić sa double-double učinkom od 21 poen i 11 skokova, kao i kapiten Đorđe Lelić koji je večeras postigao 20 poena. Dvocifreni su još bili Jordan Peltier sa 17 i Jasmin Jakupović sa 14 poena. Gostujući tim također je imao pet dvocifrenih strijelaca, a najbolji pojedinac na večerašnjem susretu bio je Matija Popović koji je zabio 16 poena.

Crveno-crni su novim trijumfom na parketu Mejdana stigli do svoje 10. ovosezonske pobjede uz koju, nakon 17. odigranih kola, imaju i sedam ubilježenih poraza čime zauzimaju treće mjesto ligaške tabele. Mladost je porazom u gostima od Slobode ostvarila omjer od sedam pobjeda i devet poraza. Košarkaše Slobode uoči reprezentativne pauze idućeg vikenda očekuje gostovanje u Trebinju gdje će ih ugostiti ekipa Leotara. Podsjetimo, crveno-crni su u prvom duelu ova dva tima u Mejdanu slavili nakon produžetaka.