Drugi poraz crveno-crnih u ligi za prvaka: Borac uspješniji od Slobode u Boriku

• 28/04/2024

Košarkaši Borca i Slobode odmjerili su snage u petom kolu lige za prvaka Prvenstva Bosne i Hercegovine u banjalučkom Boriku. Ovo je bio treći ovosezonski susret ekipa iz Banja Luke i Tuzle, a Borac je još jednom izašao kao pobjednik iz međusobnog duela dva dobro poznata rivala. Uzbudljivo prvo poluvrijeme u određenoj mjeri opravdalo je očekivanja kada je riječ o derbiju u Boriku, ali treća četvrtina bila je dovoljna za domaće da potpuno preuzmu inicijativu i riješe pitanje pobjednika ostavljajući navijače bez rezultatske neizvjesnosti do kraja susreta.

Obje ekipe ušle su raspoloženo u meč petog kola, a nakon prvih deset minuta igre gosti iz Tuzle imali su minimalnu prednost od pola koša. Domaći košarkaši sjajno otvaraju drugu četvrtinu i preuzimaju vodstvo, ali gosti nisu dozvolili igračima Borca da naprave značajniju rezultatsku prednost. Druga dionica igrala se u mini serijama i jednih i drugih, Borac je diktirao tempo, a Sloboda je stizala zaostatak, pa se na poluvrijeme otišlo pri rezultatu 46:42 za tim iz Banja Luke.

Borac u trećoj dionici potpuno preuzima kontrolu nad susretom, agresivnom odbranom zaustavljaju goste na svega 14 poena u trećoj četvrtini što je bilo dovoljno da naprave dvocifrenu prednost uoči posljednjih deset minuta susreta. Četvrti period igre bio je prilično izjednačen, ali košarkaši Slobode nisu uspjeli stići rezultatski zaostatak i ozbiljnije ugroziti vodstvo domaćina. Borac je mirno priveo utakmicu kraju za novu ubjedjivu pobjedu u još jednom derbiju rezultatom 88:73 (22:23; 24:19; 23:14; 19:17).

U redovima Slobode najraspoloženiji bio je Andrija Bojić sa 25 poena, a jedini igrač uz njega koji je ostvario dvocifren broj poena jeste Ismet Sejfić koji je postigao njih 13. Kareem Brewton ubacio je devet, a Jasmin Jakupović dodao je osam poena. Najefikasniji igrač večerašnjeg susreta bio je Jarod West sa 26 postignutih poena u ekipi domaćina, dok je za pobjednički tim Sani Čampara dodao 16 poena.

Sloboda nakon pet odigranih kola u ligi za prvaka Prvenstva Bosne i Hercegovine bilježi omjer od tri pobjede i dva poraza, jednako kao i ekipa Borca. Košarkaši Slobode oba poraza u dosadašnjem toku lige za prvaka upisali su na gostovanjima, a u šestom i sedmom kolu očekuju ih još dva vezana gostovanja od kojih je prvo već za par dana u Širokom Brijegu, nakon čega slijedi utakmica u sarajevskoj Skenderiji.