Sloboda pretrpila poraz u derbiju, Borac uspješniji na parketu Borika

• 09/03/2024

Košarkaši Borca i Slobode odmjerili su snage u okviru 20. kola Prvenstva Bosne i Hercegovine u banjalučkom Boriku. Gledatelji u dvorani nisu imali priliku vidjeti rezultatski uzbudljiv susret između dva rivala budući da su domaći veliki dio posla odradili već u prvom poluvremenu. Nakon 18 poena zaostatka, koliko su imali pri odlasku na odmor, gosti su znatno bolje odigrali treću dionicu igre i kada se činilo da se crveno-crni vraćaju u meč, igrači Borca rutinski su finiširali susret u posljednjem periodu igre i zasluženo slavili novu pobjedu.

Početno ispitivanje snaga donijelo je domaćem timu prednost od šest poena razlike nakon prvih 10 minuta igre. U drugoj dionici ekipa Borca nastavlja u istom ritmu, brzo pronalaze rješenja u napadu i do poluvremena konstantno povećavaju prednost. Slabija realizacija gostiju omogućila je igračima Borca da već na poluvremenu zabilježe prednost od 18 poena razlike. Sloboda je u prvom poluvremenu uspjela postići svega 24 poena, a rezultat nakon odigranih 20 minuta susreta glasio je 42:24 za ekipu iz Banja Luke.

Svjesni rezultatskog plusa koji imaju, domaći košarkaši ulaze dosta opuštenije u nastavak susreta čime ostavljaju prostora gostima za razigravanje. Upravo to se i desilo u trećem periodu tokom kojeg su igrači tuzlanskog tima postigli 26 poena (dva više nego u prethodne dvije četvrtine ukupno) i time spustili prednost na jednocifren zaostatak. Ekipi domaćina to je bio više nego dovoljan znak upozorenja nakon kojeg ponovo ubacuju u brzinu više, vraćaju rezultatsku prednost iz prvog poluvremena i mirno privode utakmicu kraju za novi trijumf rezultatom 83:66 (17:11; 25:13; 17:26; 24:16).

Vrijedi napomenuti kako je Sloboda u Banja Luku otputovala bez startnog centra Ismeta Sjefića koji nije bio na raspolaganju treneru Žuniću za utakmicu 20. kola. Najefikasniji u redovima Slobode bio je Asim Gutić sa 16 postignutih poena, a pratio ga je Jordan Peltier sa 15 ubačenih poena. Dvocifreni su još bili Devine Eke sa 13, te kapiten Đorđe Lelić sa 11 poena. U ekipi Borca najbolji pojedinac bio je Amsal Delalić sa 16 postignutih poena, dok su Đorđe Milošević i Jarod West postigli po 14 poena u pobjedi svog tima.

Ekipe Slobode i Borca nakon 20 odigranih utakmica bilježe identičan skor od 12 pobjeda i osam poraza s tim da ekipa iz Banja Luke ima bolji skor u međusobnom omjeru budući da su oba puta bili uspješniji od tuzlanskog tima. Košarkaše Slobode očekuju još dva kola do kraja regularnog dijela sezone, a idućeg vikenda na rasporedu je susret sa ekipom sarajevskih Sparsa u Mejdanu. Posljednje kolo crveno-crne vodi put Donjeg Vakufa gdje će ih ugostiti ekipa Proma.