Preokretom u drugom poluvremenu Sloboda savladala Leotar i ubilježila pobjedu u Trebinju

• 11/02/2024

Košarkaši Slobode i Leotara odmjerili su snage u okviru 18. kola Prvenstva Bosne i Hercegovine u sportskoj dvorani “Miloš Mrdić” u Trebinju. U prvom ogledu ova dva tima crveno-crni su nakon produžetka ubilježili pobjedu, a ekipa Leotara večeras je tražila revanš za poraz iz Mejdana. Po završetku druge dionice igre činilo se da će domaći tim ostvariti svoj cilj budući da su gosti bili u zaostatku od 13 poena razlike. Ipak, igrači trenera Adnana Žunića u nastavku su odigrali znatno čvršću odbranu na krilima koje su uspjeli preokrenuti rezultat.

Početno ispitivanje snaga bolje su iskoristili domaći igrači koji su lakše dolazili do poena. Na kraju prve dionice imali su sedam poena više u odnosu na goste iz Tuzle, a u drugom period nastavljaju u istom ritmu i povećavaju prednost. Realizacija crveno-crnih u prvom poluvremenu nije bila na zavidnom nivou, o čemu dovoljno govori i svega 13 poena u drugoj četvrtini, što je dodatno pomoglo ekipi Leotara da već na poluvremenu ostvare dvocifrenu prednost i na odmoru sa 13 poena plusa pri rezultatu 43:30.

Preokret kompletne situacije startao je sa prvim sekundama treće dionice kada su gosti krenuli sa pritiskom po cijelom terenu. Odlična odbrana crveno-crnih vrlo brzo je zbunila domaće igrače koji su više od tri minute u nastavku susreta bili bez poena. Čvrsta odbrana na jednoj i sigurna realizacija Slobode na drugoj strani unose nervozu u redove ekipe iz Trebinja koja je u trećem periodu zabila samo sedam poena. U istom ritmu gosti nastavljaju i u posljednjih 10 minuta utakmice gdje potpuno preokreću rezultat u svoju korist, te mirno privode utakmicu kraju za novi gostujući trijumf rezultatom 65:72 (24:17; 19:13; 7:19; 15:23).

Tuzlake je do pobjede u Trebinju predvodio tandem centarske linije koji čine Ismet Sejfić i Devine Eke, obojica sa double-double učinkom u susretu protiv Leotara. Sejfić je zabio 23 poena i uhvatio 14 skokova, dok je Eke imao 18 poena uz 10 ubilježenih skokova. Sjajnu partiju večeras odigrao je i bek Jordan Peltier koji je postigao 19 poena. Kada je riječ o domaćem timu, najefikasniji igrač u porazu svoje ekipe bio je Stefan Glogovac sa 12 ubačenih poena.

Ekipa Slobode pobjedom u Trebinju ubilježila je svoj 11. trijumf uz koji imaju i sedam pretrpljenih poraza nakon 18. odigranih kola Prvenstva BiH. Leotar je večerašnjim porazom na domaćem parketu ubilježio svoj 10. poraz uz osam ostvarenih pobjeda u dosadašnjem ligaškom toku. Crveno-crni ostaju na trećoj poziciji ligaške tablice i sada idu na zasluženi odmor budući da slijedi pauza za premijerligaške ekipe tokom koje slijedi završnica Kupa “Mirza Delibašić”, te kvalifikacijski susreti reprezentacije Bosne i Hercegovine (Kipar i Francuska).