Sloboda pretrpila poraz na gostovanju u Posušju

• 19/03/2023

Košarkaši Slobode u okviru 18. kola Prvenstva BiH gostovali su u Posušju kod istoimenog premijerligaša. Sloboda u ovom dijelu sezone vezuje dva gostovanja, a borbu za doigravanje crveno-crnima znatno bi olakšao jedan gostujući trijumf. Tuzlaci u prvom pokušaju nisu uspjeli uzeti bodove budući da su igrači Posušja uvjerljivo slavili svoju petu pobjedu i Slobodu ostavili na svega jednoj gostujućoj pobjedi ove sezone što gostovanje kod sarajevske Bosne idućeg vikenda čini još težim.

Domaći igrači su pitanje pobjednika riješili već u prvom poluvremenu nakon dvije kvalitetno odigrane četvrtine u oba smjera. Posušje je u prvoj dionici ostvarilo prednost, a u drugom periodu igre nastavili su sa efikasnom napadačkom igrom kojom su uoči odlaska na pauzu ubilježili rezultatski plus od 21 poen, a rezultat je na poluvremenu glasio 51:30 za domaće.

Sloboda i u nastavku nema odgovor na igru domaćina koji je oborio tempo utakmice u trećem periodu igre, ali su i dalje uspjeli limitirati goste na svega 13 poena u četvrtini i tako u svom ritmu održali značajnu prednost. Posljednja dionice igre protekla je rezultatski u znaku Slobode, ali su gosti uspjeli samo smanjiti zaostatak za konačan rezultat 81:62 i deseti poraz crveno-crnih u ovoj sezoni.

Tuzlaci su u svojim redovima imali tri dvocifrena strijelca. Najefikasniji je bio Almir Hasandić sa 19 poena, Zoran Talley je postigao 16, a Adi Alikadić je dodao 13 poena. Nedim Omerović je također imao zapaženu ulogu sa pet poena i 12 skokova. Domaće je do pobjede vodio duo koji su činili Krsto Bjelica i Mate Mandić sa postignutih 24, odnosno 20 poena u ovom susretu.

Sloboda nakon 18 odigranih kola ima omjer od osam pobjeda i 10 poraza, a Posušje je večerašnjom pobjedom na skor od 13 poraza dodalo svoj peti trijumf. Crveno-crne idućeg vikenda očekuje novo gostovanje kada putuju u Sarajevo na megdan sarajevskoj Bosni.