Sloboda upisala prvi poraz u ligi za prvaka, uzbudljiv susret u Laktašima pripao Igokei

• 13/04/2024

Treće kolo lige za prvaka Prvenstva Bosne i Hercegovine ponudilo nam je meč dvije neporažene ekipe u dosadašnjem toku druge faze ligaškog takmičenja. Igokea i Sloboda odmjerili su snage prvi puta u okviru aktuelne sezone, a prilično zanimljiv meč u Laktašima pripao je ekipi trenutnog prvaka Bosne i Hercegovine. Prvo poluvrijeme bilo je izuzetno napeto, ekipe su se smjenjivale u vodstvu, ali u nastavku domaći uspostavljaju kontrolu, gosti prave nekoliko grešaka u ključnim trenucima i tako gube rezultatski priključak u četvrtoj dionici igre.

Ekipa Slobode bolje je otvorila derbi susret. Gosti su na startu bili šuterski raspoloženi što su pokazali već kroz prvih nekoliko napada, ali do kraja prve četvrtine Igokea je uspjela napadački jednako dobro odgovoriti na igru protivnika zbog čega smo u ovoj dionici vidjeli čak 53 poena na obje strane. Za razliku od prvog, drugi period igre obilježile su nešto čvršće odbrane, kao i manji broj poena. Igralo se koš za koš tokom druge četvrtine, a rezultatska neizvjesnost obećavala je uzbuđenje u nastavku. Rezultat na poluvremenu glasio je 44:42 za domaći tim.

Igokea u nastavku susreta u nekoliko navrata uspješno zaustavlja pokušaje gostiju čija je napadačka igra na trenutke stala, ali su gosti i dalje držali rezultatski priključak. Domaći su tokom trećeg perioda imali devet poena prednosti, ali su u posljednjoj dionici utakmice crveno-crni više puta uspjeli spuštati rezultatski zaostatak. Ipak, 22 izgubljene lopte gostiju odrazile su se na konačan ishod susreta koji su domaći uspjeli potpuno prelomiti u posljednjim minutama čime su nanijeli prvi poraz Slobodi u ligi za prvaka rezultatom 87:76 (28:25; 16:17; 23:19; 20:15).

Najbolji pojedinac u redovima Slobode bio je Andrija Bojić sa 23 postignuta poena, a još jednu odličnu partiju double-double učinkom zaključio je Ismet Sejfić sa 17 poena i 12 skokova. U ekipi gostiju dvocifren je bio još Devine Eke sa 10 ubačenih poena. Kada je riječ o ekipi Igokee, najefikasniji igrač Jackie Carmichael ubacio je 21 poen. Goran Filipović dodao je 20 poena, dok je double-double učinak ubilježio Mario Nakić sa 19 poena i 10 skokova.

Košarkaši Slobode u Laktašima su ubilježili svoj prvi poraz u ovosezonskoj ligi za prvaka Prvenstva Bosne i Hercegovine, te su sada na jednakom omjeru od dvije pobjede i jednog poraza kao i ekipa banjalučkog Borca. Uspješniji skor u dosadašnjem toku druge faze ligaškog takmičenja ima samo tim Igokee koji je večerašnjom pobjedom nastavio niz bez poraza i upisao svoj treći trijumf. Crveno-crni će u narednom kolu u tuzlanskom Mejdanu ugostiti ekipu Mladosti iz Mrkonjić Grada koja u tri odigrana kola nije upisala niti jednu pobjedu.