Jurković na svoj rođendan donio pobjedu Slobodi u Bileći

• 23/01/2015

Košarkaši tuzlanske Slobode prvu gostujuću pobjedu u ovoj sezoni ostvarili su tek u 15. kolu i na najvrućem gostovanju u Bileći. U utakmici prepunoj preokreta Tuzlaci su na kraju slavili sa 85:82. Junak pobjede bio je Mateo Jurković, koji je postigao 25 poena, a od toga čak sedam trojki iz devet pokušaja. Odlični su bili Hrnčić sa 16 i Hasandić sa 15 poena.

Domaći bolje i agresivnije otvaraju utakmicu. Dvije asistencije Negovanovića i četiri poena Kinga na otvaranju za vodstvo HEO-a. Prve poene za Tuzlake postiže Džambić, a onda slijedi serija promašaja.

Sarajlić, Džambić, Hasandić ne pogađaju, a domaći sve kažnjavaju i u 5. minuti imaju velikih 10:2. Hrnčić i Hasandić potom smanjuju na 10:6. Sa dvije trojke Jovanovića i Bratića HEO u 7. minuti prvi put ima dvocifrenu prednost 16:6. Prva četvrtina okončana je sa podnošljivih 22:19 za Slobodu. Prvo je  “tricu” je šest sekundi prije kraja postigao Hrnčić, a onda Jurković iskoristio ishitrenost domaćih i postigao sa zvukom sirene svoje prve poene.

Vuković je poenima za HEO otvorio drugu dionicu, a poenima Džambića Sloboda dolazi do 26:25. Napokon su Tuzlaci počeli pogađati sa distance, dok se u tim trenucima osjetila kriza u igri Bilećana.

Preko Jurkovića Sloboda prvi put poravnana na 28:28, ali onda slijedi serija domaćih od 5:0 i bijeg na 33:28. Do poluvremena HEO je očuvao prednost – 39:34 . Šut HEO je bio 16-27 (59.3%), a Slobode 9-24 (37%).

Trojkom Jurkovića Sloboda prvi put vodi 44:43 u 23. minuti. Sloboda ponovo vodi 49:48 i ponovo trojkom Jurkovića kojem je danas rođendan. Do najveće prednosti tokom treće dionice Slobodu ponovo dovodi Jurković, novom trojkom za svoj 14 poen i prednos 52:48. Jovanović u 29. minuti trojkom vratio prednost HEO-u 55:54. Potom su trojke postigli Kastratović i Jurković za 58:57. U posljednju četvrtinu ušlo se sa rezultatom 63:57.

HEO nastavlja nizati poene. Vuković donosi +11 68:57. Međutim na scenu stupa ponovo Jurković, pogađa ukupno 7 trojku, dodaje još dva poena sa slobodnih bacanja i Tuzlaci imaju 74:71 na tri minute prije kraja. Trojkom Hasandića Sloboda ima 79:75, a prije toga Tanasilović i Marković su zbog pet ličnih grešaka morali napustiti parket.

Jovanović je potom pogodio trojku za 78:79, a Mulaomerović je pozvao time-out na 50 sekundi prije kraja. Negovanović je na 17 sekundi prije kraja izjednačio na 82:82, a Hrnčić je sa slobodnih bacanja donio Slobodi prednost 84:82.

U igri nerava Sloboda je ovoga puta izašla kao pobjednik rezultatom 85:82. U taboru HEO-a Jovanović je postigao 16, Kastratović 14, King 12, Negovanović 11, Vuković 10… HEO ima skor 5-10, a Sloboda 7-8.