Treći trijumf crveno-crnih u ligi za prvaka: Sloboda uspješnija od Mladosti na parketu Mejdana

• 21/04/2024

Košarkaši Slobode i Mladosti odmjerili su snage u okviru četvrtog kola lige za prvaka Bosne i Hercegovine. Uoči duela u tuzlanskom Mejdanu, dva rivala imala su izjednačen omjer u dosadašnjem toku sezone sa po jednom ubilježenom pobjedom. Ipak, crveno-crni večeras nisu dopustili nikakvo iznenađenje, rutinski su odradili utakmicu protiv posljednjeplasirane ekipe na tabeli i tako se vratili na pobjednički niz nakon poraza u prethodnom kolu od ekipe Igokee u Laktašima. Ovo je ujedno bila i treća pobjeda za Slobodu u četiri odigrana kola.

Prva četvrtina nije protekla u klasičnom ispitivanju snaga protivnika budući da su i jedna i druga ekipa odlučno ušle u susret što je za rezultat donijelo prilično otvorenu igru na obje strane parketa. Igrači su bili itekako napadački efikasni u prvih 10 minuta igre tokom kojih smo vidjeli 48 postignutih poena. Domaći su ostvarili prednost u prvoj dionici nakon koje slijedi izjednačen drugi period tokom kojeg Sloboda pokušava povećati rezultatsku prednosti, ali gosti uspijevaju održati priključak pa se na poluvrijeme odlazi pri rezultatu 47:42 za domaće.

Iako su košarkaši Slobode kontrolisali igru na parketu tokom cijelog susreta, treća dionica bila je presudna za konačan ishod susreta. Domaći su u trećem periodu igre zaustavili goste na svega 12 poena dobrim reakcijama u odbrani, što su iskoristili na drugoj strani parketa da ostvare dvocifrenu rezultatsku prednost. Tokom posljednjih 10 minuta gosti su se pokušali rezultatski približiti, ali jej za takav poduhvat nedostajalo snage, te su igrači Slobode rutinski priveli utakmicu kraju za konačan rezultat 86:73 (26:22; 21:20; 23:12; 16:19) i treću pobjedu u ligi za prvaka.

Odličnu partiju u redovima Slobode odigrao je centarski duo koji čine Ismet Sejfić i Andrija Bojić, a oba igrača večeras su ostvarila double-double učinak. Bojić je postigao 23 poena i ubilježio 10 skokova, dok je Sejfić ubacio 19 poena i uhvatio čak 17 skokova u pobjedi svoje ekipe. Sjajnu utakmicu odigrao je i bek Kareem Brewton koji je upisao 19 poena u večerašnjem susretu. U ekipi gostiju najefikasniji igrač bio je Stefan Milovanović koji je postigao 21 poen, a pratio ga je Lazar Đurović sa 19 ubačenih poena.

Tuzlanski tim nakon četiri odigrana kola u okviru lige za prvaka Prvenstva Bosne i Hercegovine bilježi omjer od tri pobjede i jednog poraza sa kojim zauzimaju drugo mjesto ligaške tablice. Ekipa Mladosti iz Mrkonjić Grada ostala je posljednjeplasirani tim lige sa četiri poraza u isto toliko odigranih utakmica. Košarkaše trenera Žunića sada očekuje težak raspored u kojem će vezati čak tri gostovanja, a mini turneja kreće već od idućeg kola kada ekipa putuje u Banja Luku u goste Borcu koji je na skoru od dvije pobjede i dva poraza.