Sloboda upisala poraz na gostovanju u Sarajevu, Bosni pripao treći ovosezonski duel vječitih rivala

• 25/03/2023

Košarkaši Bosne i Slobode u okviru 19. kola Prvenstva BiH odmjerili su snage u vječitom derbiju bosanskohercegovačke košarke. Baš kao što je istaknuto u najavi susreta, dueli ova dva tima uvijek ponude zanimljivu košarku pa tako i ovoga puta nije bilo ništa drugačije. Gostima je u potpunosti pripalo prvo poluvrijeme, dok su domaći preuzeli konce igre u nastavku i preokrenuli rezultat u svoju korist te na kraju zasluženo slavili novu pobjedu na domaćem parketu. Bosna je do svoje 14. pobjede ove sezone stigla na krilima odlične skakačke igre o čemu najbolje svjedoči podatak da su košarkaši Bosne u ovom susretu uhvatili čak 47 skokova u odnosu na 29 skokova na kontu crveno-crnih.

Obje ekipe su ušle u susret sa velikom dozom opreza i prva četvrtina protekla je u ispitivanju snaga kao što to obično biva. Gosti su već u prvih 10 minuta pokušali nametnuti svoj igru i uvesti protivnika u njihov ritam, ali prva četvrtina bila je prilično izjednačena sa svega pola koša prednosti za Slobodu. U drugoj dionici kreće sjajna igra gostiju, brza realizacija u napadu i agresivnost u odbrani doveli su ih na dvocifrenu prednost od 13 poena. Ipak, domaći su brzom reakcijom već do poluvremena uspjeli prepoloviti svoj zaostatak pa je Sloboda na poluvrijeme otišla pri rezultatu 36:42.

Bosna znatno bolje otvara drugo poluvrijeme, a domaći igrači uspješno su izvršili svoje odbrambene zadatke budući da su gosti u trećem periodu igre postigli svega 13 poena. Domaći su već u trećoj dionici uspjeli preokrenuti rezultat i ostvariti prednost, ali Sloboda je i dalje imala rezultatski priključak u ovom susretu. Iako im nisu dozvolili da se odvoje na veću razliku, košarkaši Slobode nisu uspjeli ozbiljnije ugroziti konačan rezultat i pobjedu Bosne do samog kraja. Do posljednjih trenutaka gosti nisu odustajali, a konačan rezultat 84:76 donio je novo slavlje ekipi Bosne i drugi vezani poraz Slobodi.

Košarkaši Slobode bili su raspoloženi u ovom susretu pa su crveno-crni na listi strijelaca imali čak pet dvocifrenih igrača. Najefikasniji bili su kapiten Nedim Omerović i Almir Hasandić sa po 14 postignutih poena. Josh Scott je ubacio 13 poena, Adi Alikadić zabio je 12 poena, a Zoran Talley dodao 11 poena. Prvo ime susreta večeras bio je Nedim Buza koji je sa 22 postignuta poena obilježio drugo poluvrijeme utakmice, a odličnu rolu za svoju ekipu imao je i veteran Muhamed Pašalić koji je ubacio 16 poena.

Sloboda nakon 19 odigranih kola bilježi omjer od osam pobjeda i 11 poraza i još uvijek se nalazi van zone doigravanja na ligaškoj tablici. Bosna večerašnjim trijumfom ostaje u vrhu tabele sa 14 pobjeda i pet poraza. Crveno-crni će u narednom kolu u tuzlanskom Mejdanu ugostiti ekipu Leotara iz Trebinja koja je u ovom kolu na svom parketu savladala ekipu Proma iz Donjeg Vakufa.