Sloboda pobjedom nad ekipom Zrinjskog u Mejdanu okončala takmičarsku sezonu

• 13/04/2023

Košarkaši Slobode i Zrinjskog večeras su u Mejdanu odmjerili snage u okviru 22., ujedno i posljednjeg, kola Prvenstva Bosne i Hercegovine. Slobodi ova utakmica nije imala nikakav značaj kada je u pitanju plasman na tabeli budući da su crveno-crni osigurali osmo mjesto već u prošlom kolu, ali gosti iz Mostara očekivali su pobjedu u Tuzli nakon kojeg bi iščekivali rezultate ostalih utakmica. Tuzlaci su večeras bili odlučni u namjeri da prekinu negativan niz od četiri poraza, što su na kraju i uspjeli, tako da je duelom u Mejdanu odlučen i putnik u niži rang.

Domaći košarkaši su od samog početka krenuli agresivno i izuzetno napadački raspoloženo čime su napravili osjetnu rezultatsku prednost i već nakon prvih 10 minuta igre ostavili su goste na dvocifrenom zaostatku. Zrinjski je u drugom periodu uspio parirati domaćinu, ali igrači Slobode nisu spuštali tempo, nastavili sa dobrom napadačkom igrom iz prve dionice, te tako kontrolisali susret pa se na poluvrijeme otišlo sa 12 poena prednost za domaće pri rezultatu 50:38.

Treća četvrtina bila je potpuna preslika drugog perioda utakmice, kako igrom na parketu, tako i rezultatski budući da su navedene četvrtine završene istim rezultatom, 23:21 za košarkaše Slobode. Posljednjih 10 minuta susreta ponudilo je rapsodiju koševa i poentersko nadmetanje dviju strana pa smo tako u četvrtoj dionici igre vidjeli čak 66 postignutih poena. Izuzetno efikasna utakmica zaključena je konačnim rezultatom 104:94 za Slobodu koja se pobjedom u Mejdanu oprostila od svoje publike i tako okončala ovu takmičarsku sezonu.

Apsolutno prvo ime susreta bio je Asim Gutić koji je postigao 28 poena uz sedam pogođenih trojki iz 10 pokušaja. Gutić je tako izjednačio rekord Milana Munižabe koji je u sezoni 2020/2021 u dresu Slobode postigao sedam trojki protiv ekipe Zrinjskog u Mostaru. Zoran Talley je dodao 22 poena, a dvocifreni u ovom susretu bili su još Josh Scott sa 14 i kapiten Nedim Omerović sa 12 poena. Kod Zrinjskog najefikasniji je bio Dragan Džajić sa 22 poena, a 18 je dodao Šimun Kovač.

U večerašnjem susretu protiv Zrinjskog seniorske minute i poenterski učinak upisala su tri člana juniorske selekcije OKK Sloboda, a to su juniorski kapiten Ajdin Ćosić, Ajdin Kahrić i Eman Medunjanin. Ekipa Slobode takmičarsku sezonu 2022/2023 završila je na osmom mjestu ligaške tabele sa omjerom od devet pobjeda i 13 poraza. Mostarski Zrinjski porazom u posljednjem kolu ovu sezonu okončao je na posljednjem mjestu tabele sa tri pobjede uz 19 upisanih poraza.