Sloboda bez trijumfa na domaćem terenu, Leotar pobjedom u Mejdanu osigurao doigravanje

• 02/04/2023

Susret 20. kola Prvenstva BiH između Slobode i Leotara u Mejdanu bio je od velike važnosti za obje ekipe budući da su i jedni i drugi u borbi za doigravanje. Leotar je uoči utakmice u Tuzli bio u nešto boljoj poziciji kada je riječ o plasmanu u narednu fazu takmičenja, a svoje mjesto osigurali su pobjedom na gostujućem terenu protiv ekipe Slobode kojoj i dalje ostaju minimalne šanse za prolaz dalje.

Nakon zanimljivog i borbenog prvog poluvremena činilo se da ćemo gledati napet susret do samog kraja jer su oba tima bila svjesna važnosti ovog meča što su pokazali i na parketu. Domaći su bolje otvorili prvu dionicu i sam susret, ali gosti uoči odlaska na poluvrijeme ostvaruju prednost od šest poena razlike zahvaljući posljednjim minutama druge dionice što je bilo dovoljno da utakmicu stave pod svoju kontrolu. Rezultat na poluvremenu glasio je 42:48 za Leotar.

U nastavku potpuni pad u igri crveno-crnih čija igra je stala u trećoj dionici utakmice. Gosti iz Trebinja limitirali su domaćina na svega 11 poena u ovoj četvrtini, a dobrom napadačkom igrom ostvarili su i dvocifrenu prednost. Sloboda ni u posljednjih 10 minuta nije imala odgovor na igru gostiju koji su održavali igru u svom ritmu sve do kraja susreta čime su  stigli do ubjedljive pobjede vrijedne playoffa u tuzlanskom Mejdanu nad ekipom Slobode rezultatom 70:87.

Među najefikasnijim igračima Slobode u ovoj utakmici bili su Zoran Talley sa 15 poena te Josh Scott sa 10 postignutih poena. Devet je dodao Almir Hasandić, a po sedam poena imali su Nikola Jeftić, Adi Alikadić i Reuf Livadić. Prvo ime susreta bio je igrač Leotara Dejan Šakotić sa double-double učinkom od 20 poena i 10 skokova, a Nedeljko Košanin dodao je 15 poena. Bivši igrač Slobode Draško Albijanić zabio je 13 poena.

Sloboda novim porazom ostaje na negativnom nizu, treći vezani neuspjeh ekipu je doveo na omjer od osam pobjeda i 12 poraza. Leotar je pobjedom u Mejdanu osigurao učešće u playoffu i sada bilježe skor od 11 pobjeda i devet poraza. Crveno-crni u narednom kolu gostuju ekipi Slavije u Istočnom Sarajevu.