Poraz crveno-crnih u neizvjesnoj završnici na gostovanju u Širokom

• 12/05/2022

Košarkaši Slobode u okviru trećeg kola lige za prvaka Bosne i Hercegovine gostovali su u Širokom Brijegu gdje im je domaćin bila prvoplasirana ekipa prve faze takmičenja, ekipa Širokog. Posljednji susret u gradskoj sportskoj dvorani Pecara bio je izuzetno zanimljiv, a crveno-crni su u triler završnici ostvarili pobjedu. Dva rivala pružila su nam zanimljiv meč i ponovo neizvjesnu završnicu, ali je ovoga puta domaćin bio uspješniji i ostvario svoju treću pobjedu te su košarkaši Širokog i dalje bez poraza u Ligi 6. Sloboda je, s druge strane, na omjeru od jedne pobjede i dva poraza.

Utakmicu su nešto bolje otvorili gosti koji su od prvog trenutka ušli raspoloženo u napadu i agresivno u odbrani te su serijom na samom startu susreta ostvarili respektabilnu prednost. To je ujedno bio i alarm za domaće igrače koji su već do kraja prve dionice iskontrolisali utakmicu i rezultatski zaostatak pretvorili u prednost od sedam poena. Do poluvremena gledali smo izjednačenu drugu četvrtinu gdje su igrači Širokog i dalje držali utakmicu u svom ritmu, ali nisu uspjeli prelomiti goste iz Tuzle pa se na odmor otišlo pri rezultatu 40:31.

Sloboda odlično otvara drugo poluvrijeme, energetski su uspjeli odgovoriti Širokom i u trećem periodu gosti postižu 26 poena te tako okreću rezultat u svoju korist što utakmicu uvodi u napetu završnicu. Posljednjih 10 minuta opet su bolje otvorili gosti nakon čega se igralo u serijama. Široki se mini-serijom uspio vratiti pri rezultatu 70:70 kada su igrači Slobode počeli gubiti koncentraciju što je najviše došlo do izražaja u samom finišu pri rezultatu, koji je na kraju bio i konačan, od 81:78 kada su gosti imali dva napada u kojima su izgubili loptu. Ovom pobjedom Široki se revanširao Slobodi za poraz na Pecari u regularnom dijelu sezone.

Najbolji pojedinac u redovima Tuzlaka bio je Ibrahim Durmo koji je ostvario double-double sa 20 poena i 10 skokova te vrijedi istaknuti kako je Durmo odigrao svih 40 minuta utakmice. Draško Albijanić je postigao 18 poena i imao devet skokova, Haris Delalić je zabio 17 poena dok je Đorđe Lelić postigao 12 poena. Kada su u pitanju igrači Širokog, najefikasniji je bio Luka Božić koji je također odigrao svih 40 minuta utakmice i zabio 17 poena, 14 je dodao Mateo Čolak dok su po 12 imali Ive Ivanov, Mate Vucić i Ivo Ćavar. Sloboda već u nedjelju ide na novo gostovanje kada će ih u Boriku ugostiti ekipa Borca iz Banja Luke u okviru četvrtog kola Lige 6.