Nova uzbudljiva završnica u Mejdanu: Sloboda poražena od lidera prvenstva u finišu susreta

• 13/02/2023

Košarkaši Slobode u okviru 15. kola ugostili su prvoplasirani tim ligaške tablice i predstavnika BiH u regionalnoj ABA 2 ligi, ekipu Širokog. Plavo-bijeli su uoči dolaska u Tuzlu jedini tim koji ne zna za poraz ove sezone u okviru Prvenstva BiH, a svoj stopostotan učinak nastavili su i nakon gostovanja u tuzlanskom Mejdanu. Iako igrači Slobode nisu imali nimalo lagan zadatak, jer uz sve navedeno nisu mogli računati na usluge povrijeđenog kapitena Lelića, uspjeli su dobro namučiti lidera prvenstva, posebice u trećoj četvrtini kada su gosti morali ubaciti u brzinu više kako bi nastavili svoj niz. Domaći su još jednom pokazali da je gostovanje u Mejdanu uvijek zahtjevno, ali je Široki na kraju u napetom finišu ipak slavio svoju 15. vezanu pobjedu ove sezone.

Gosti su puno bolje otvorili susret gdje su na samom početku napravili mini seriju kojom su ostvarili solidnu prednost u prvim minutama budući da su crveno-crne ostavili dvije minute bez postignutih poena. Domaći su već u drugoj dionici igre pokazali da se mogu nositi sa protivnikom te su uspjeli istopiti rezultatski zaostatak sa 28 postignutih poena u ovoj četvrtini, ali su na odmori otišli sa tri poena zaostatka zahvaljujući pogotku Vujanovića u posljednjim sekundama prvog poluvremena za vodstvo Širokog i rezultat 42:45 nakon prvih 20 minuta meča.

Igrači Slobode u trećem periodu igre nastavljaju u istom, prelaze u vodstvo nakon čega, odličnim reakcijama u odbrani i brzom realizacijom u napadu, uspostavljaju kontrolu nad susretom i ostvaruju čak dvocifrenu prednost. Gosti su sa nekoliko vezanih trojki uspjeli održati priključak u susretu i uoči posljednjih 10 minuta spustiti prednost domaćih na svega dva poena. Sami finiš četvrte dionice odlučio je pobjednika susreta jer su igrači Širokog bolje iskoristili svoje prilike na parketu, a nakon nekoliko neiskorištenih napada domaći više nisu imali priliku da se vrate u meč koji je završen rezultatom 79:85 za ekipu Širokog.

Prvo ime u redovima Slobode bio je Almir Hasandić sa 22 postignuta poena, a pratio ga je Zoran Talley sa 16 poena i devet skokova. Josh Scott je imao 14 poena, dok je Nedim Omerović postigao devet poena i uhvatio sedam skokova. Široki je do nove ligaške pobjede vodio Emmanuel Little sa 18 poena i devet skokova. Kod gostiju dvocifreni su bili još Ive Ivanov sa 15 te Duje Brala sa 14 postignutih poena.

Sloboda nakon 15. odigranih kola ima negativan omjer od sedam pobjeda i osam poraza dok je Široki novom pobjedom ostao usamljen na vrhu prvenstvene tablice sa 15 pobjeda bez poraza u ovoj sezoni. Ekipa Slobode imat će vremena za odmor i pripremu za nastavak sezone budući da je u naredne dvije sedmice na rasporedu završnica Kupa “Mirza Delibašić” kao i reprezentativna pauza zbog kvalifikacijskih susreta.