Mejdan se vraća na staro, Sloboda pobjedom startala godinu

• 09/01/2021

Odličnu utakmicu imali smo priliku gledati u Mejdanu na otvaranju drugog dijela sezone. Ovo je ujedno bila i prva utakmica za Slobodu u 2021. godini, a odradili su je na najbolji mogući način – trijumfom nad ekipom Borca. Bila je ovo definitivno neka drugačija Sloboda, novija za dva igrača, ali energetski neuporedivo bolja u odnosu na prethodnih par susreta. Gosti su bili raspoloženi, pružili odličnu partiju kao kvalitetan suparnik, ali više od toga nisu mogli.

Stvari nisu izgledale tako sjajno na početku za domaćina. Dugo su bili bez koša, a Borac je utakmicu otvorio sjajnom serijom. Međutim, do kraja prve četvrtine crveno-crni su konsolidovali svoje redove pa su tako na prvu pauzu otišli sa prednošću od pola koša razlike i rezultatom 20:19. U drugoj četvrtini Sloboda agresivnom odbranom i uz veliku dozu napadačke energije stiže i do dvocifrene prednosti s kojom su otišli na poluvrijeme pri rezultatu 52:42.

Gosti iz Banja Luke ipak su se trgnuli u trećem periodu, vršili su pritisak na loptu što im se isplatilo i uspjeli su spustiti rezultatski zaostatak na svega tri poena razlike tako da se u posljednju dionicu igre ušlo neizvjesnim rezultatom 72:69. Iako su igrači Borca sigurnije ušli i u posljednji period, Sloboda nije dozvolila da bodovi odu iz Mejdana. Trener Mulaomerović je timeoutom prekinuo dobre minute gostiju nakon kojeg su njegovi igrači napravili, na kraju će se ispostaviti, nedostižnu prednost za konačni rezultat od 95:89.

Rezultatski vrlo efikasna utakmica izrodila je puno dvocifrenih strijelaca. Kod domaćina najefikasniji su bili Jakov Mustapić sa 25 i Ibrahim Durmo sa 24 poena uz sada već neizostavni double-double koji je krunisao sa 11 skokova. Vrijedi spomenuti i dva debitanta koji su, osim debitantskog nastupa, podijelili i broj postignutih poena tako da su Darrion Strong i Đorđe Lelić zabili po 14. Tavarius Shine je najbolji strijelac gostiju sa 19 poena, a pratio ga je Davis Renards sa 18. Nažalost, utakmicu je obilježila povreda ahilove tetive upravo Shinea koji je u bolovima napustio parket u posljednjoj četvrtini.

Sloboda je ovom pobjedom nakon 14 kola odigrala 11 utakmica u kojima ima skor od pet pobjeda i šest poraza. Borac porazom u ovom susretu ide na skor od pet pobjeda i osam izgubljenih utakmica. Crveno-crni tim sada čekaju dvije vezane utakmice u gostima, a već u srijedu imaju prvi test u Čapljini nakon čega za vikend gostuju u Kaknju.