Sloboda pobjedom nad Orlovikom ostvarila plasman u finale Kupa sistema A

• 26/01/2023

Košarkaši Slobode su u okviru Kupa “Mirza Delibašić” – sistem “A” gostovali u Žepču gdje su u polufinalnom susretu odmjerili snage sa domaćom ekipom Orlovika. Iako nisu potcijenili protivnika, crveno-crni su na ovom gostovanju imali nešto teži zadatak nego što je to očekivano. Lider A1 lige sjever maksimalno je otežao posao Tuzlacima, ali Sloboda je završnicu odradila rutinski i na kraju zasluženo slavila prolazak u finale gdje ih čeka sarajevska Bosna.

Nakon nešto sporijeg ritma na ulasku u susret, gosti su dominantno odradili prvu četvrtinu u kojoj su postigli 28 poena i ostvarili dvocifrenu prednost. Kada su svi mislili da će utakmica otići u jednom smjeru, domaći igrači odigrali su odličnu drugu dionicu u kojoj su uspjeli istopiti rezultatski zaostatak i ostvariti prednost od jednog poena uoči odlaska na poluvrijeme pri rezultatu 46:45 za Orlovik.

Treća dionica bila je ključna za igrače Slobode koji su ponovno okrenuli rezultat u svoju korist i napravili prednost na osnovu koje su kontrolisali susret i držali konce igre. U istom ritmu nastavili su u posljednjoj četvrtini, još jednom su otišli na dvocifrenu razliku kojom su na kraju i završli meč te tako nisu dali ekipi Orlovika da ozbiljnije ugrozi pitanje pobjednika do kraja. Polufinalni susret u Žepču završen je rezultatom 80:90.

Ekipu Slobode do novog finala vodili su Adi Alikadić sa 22 te Zoran Talley koji je postigao 21 poen. Po 16 su dodali Nikola Jeftić i Josh Scott dok je dvocifren još bio i Almir Hasandić sa 13 poena. Orlovik je u ovom susretu kao najraspoloženije pojedince imao Amara Mehića sa 28 poena i Emira Preldžića sa 14 poena i 11 skokova sa double-double učinkom.

Sloboda je pobjedom nad Orlovikom u Žepču zakazala finale Kupa sistema “A” sa ekipom Bosne iz Sarajeva koja je u drugom polufinalnom susretu u Donjem Vakufu savladala domaći Promo rezultatom 68:79. Finale Kupa “Mirza Delibašić” – sistem “A” na rasporedu je 08.02.2023. godine u tuzlanskom Mejdanu.