Parket u Trebinju izdržao uzavrelu atmosferu, Sloboda nakon produžetka savladala Leotar

• 11/04/2021

Triler, akcija, drama i ko zna koliko još filmskih žanrova bi zadovoljila radnja koju smo večeras imali priliku vidjeti na parketu sportske dvorane u Trebinju. Uz susret Čelika i Borca u Zenici, utakmica Leotara i Slobode važila je za jednu od najzanimljivijih u okviru 25. kola Prvenstva BiH, što su akteri susreta u Trebinju uspjeli i opravdati. Prvo poluvrijeme bilo je efikasno s obje strane i proteklo je u znaku domaćina koji je bio nešto bolji protivnik, a u drugom dijelu utakmice košarka je u više navrata pala u drugi plan.

Domaćin je jako dobro otvorio susret, vrlo brzo su uspjeli nametnuti svoju igru i crveno-crni su bili primorani ući u njihov ritam gdje se odlično snašao Ivan Miličević za koga igrači Leotara nisu imali rješnje. Efikasna prva četvrtina završena je rezultatom 31:25, a u drugu dionicu se ušlo u istom ritmu gdje je domaćin bio izvrsno napadački raspoložen dok su odbrane bile prilično zanemarene na obje strane. Na pauzu se otišlo pri rezultatu 54:47 za Leotar.

U drugom poluvremenu domaći povećavaju prednost, ali goste u igri drži Darrion Strong koji je preuzeo ulogu Miličevića iz prvog poluvremena i držao rezultatski priključak Slobode. Nakon niza grubih prekršaja, komešanja na terenu, nekoliko veoma spornih sudijskih odluka i neprimjerenog ponašanja gledalaca na tribinama dvorane Miloš Mrdić, vodstvo Slobode je odlučilo povući ekipu sa parketa krajem trećeg perioda, ali su nesuglasice ubrzo riješene pa je utakmica nastavljena.

Epilog nemilih scena bilo je čak osam isključenja koja su zaradili trener i tri igrača Leotara te na četiri igrača Slobode nakon čega je lopta ponovno bila u igri. Obje ekipe su ostale bez ključnih pojedinaca i u situaciji sa bitno skraćenim rosterom nešto bolje su se snašli gosti. Za kraj trećeg perioda gosti su spustili prednost na 74:66, a u nastavku su potpuno istopili prednost za rezultat 92:92 nakon 40 minuta igre. U produžetku su igrači Slobode bili nešto mirnije glave, prelomili su protivnika potpuno u dodatnih pet minuta i na kraju slavili rezultatom 100:109.

Najkorisniji u redovima Tuzlaka bio je Ivan Miličević koji je za 25 minuta igre postigao 22 poena uz pet pogođenih trojki, a za isto toliko minuta na terenu Darrion Strong je postigao dva poena manje. Dvocifreni su još bili Adi Alikadić sa 16, Ibrahim Durmo i Fahrudin Manjgafić sa po 12 te Milan Munižaba sa 11 poena. Vrijedi spomenuti i značajnu rolu Jaska Jakupovića koji je poenima sa linije za slobodna bacanja, a zatim i iz igre, praktički donio produžetak svojoj ekipi i utakmicu je završio sa osam poena. Najbolji igrač, ali i tragičar budući da je promašio bacanje za pobjedu, kod domaćih bio je Stefan Mijović sa 22 poena.

Sloboda ovom pobjedom ostaje u igri za Ligu 6 sa omjerom od 12 pobjeda i 10 poraza koliko ima i Borac koji je danas savladao ekipu Čelika u Zenici. Situacija na vrhu se dodatno komplikuje porazom Leotara i Čelika, a mjesta za idući krug takmičenja bit će otvorena do posljednjeg kola. Trener Damir Mulaomerović morat će što prije oporaviti ekipu od teškog gostovanja i spremiti za novi zahtjevan susret budući da u utorak, 13.04., u Mejdan stiže prvoplasirana ekipa lige, tim Sparsa, na zaostalu utakmicu 16. kola.