Četvrto mjesto za juniorsku reprezentaciju na Eurobasketu

• 02/08/2015

Juniorski repezentativci Bosne i Hercegovine završili su kao četveroplasirana ekipa na Evropskom prvenstvu koje se ove godine održava u Grčkoj. U utakmici za treće mjesto, reprezentacija BiH je poražena od Litvanije rezultatom 74:49, piše Klix.ba.

Početak susreta za treće mjesto na Eurobasketu obilježila je povreda Edin Atića, najboljeg bh. juniora na prvenstvu. Litvanci su poveli, ali je Memić ubrzo izjednačio.

Bh. košarkaši preuzeli su vodstvo polovinom prve četrvtine (9:8) zahvaljujući poenima Ajdina Penave i Fahrudina Manjgafića.

Međutim, nekoliko tehničkih pogrešaka i promašaja, koštalo je bh. košarkaše vodstva. U nastavku Litvanci su pogodili nekoliko trojki za plus 10 nakon prvih 10 minuta.

Bez najboljeg košarkaša, u drugoj četvrtini izabranici selektora Marka Trbića nisu se mogli nositi sa vršnjacima iz Litvanije koji su itekako koristili svog centra Laurynasa Birutisa za kojeg naši košarkaši nisu imali rješenje u reketu. Na poluvrijeme se otišlo pri rezultatu 43:30 za Litvaniju.

Početkom treće četvrtine Zmajevi su “letjeli” dvoranom u Volosu, kako je kazao FIBA-in komentator prenoseći današnju utakmicu. Penava, Durmo, Aleksić i Đedović su u kratkom roku uspjeli prepoloviti prednost Litvanca koji su vodili sa plus šest (44:38).

Međutim, do kraja treće četvrtine Litvanci su koristili svoje najjače oružje u današnjem susretu te trojkama vratili na plus 10.

U posljednjoj dionici susreta bh. košarkaši jednostavno nisu imali odgovor na raspoložene Litvance koji su na kraju pobijedili rezultatom 74:49 osvojili bronzanu medalju.