Čelik bolji u derbiju, Sloboda promašila šut za pobjedu

• 27/03/2021

Subotnje posljepodne u zeničkoj Areni bilo je vrlo napeto. Crveno-crni derbi između starih rivala Čelika i Slobode ponudio je interesantan meč koji je krunisan infarktnom završnicom. Neizvjesan finiš pripao je domaćinu i ujedno prvoplasiranoj ekipi prvenstva koja ovime nastavlja svoj fantastični niz dok su gosti novim porazom zakomplikovali svoju borbu za Ligu 6. Čelik je bio skakački dominantan sa 42 skoka (po 21 u napadu i odbrani), ali Sloboda dobrom igrom u drugom poluvremenu uspijeva stići zaostatak od 15 poena i uvesti utakmicu u triler pred sami kraj.

Gosti iz Tuzle bolje su otvorili susret, bili su konkretniji na samom početku te su ostvarili prednost u prvoj četvrtini koju je domaćin pred kraj iste uspio spustiti na minimalnu prednost i rezultat 19:20 uoči drugog perioda igre. Razigrani Čelik je u drugoj dionici ubacio 30 poena gostima, igrači Josipa Pandže su uspostavili svoju igru pa se na poluvrijeme otišlo rezultatom 49:41 u korist domaćih.

U nastavku su obje ekipe malo spustile tempo zbog čega treća četvrtina nije bila pretjerano efikasna, ali su igrači Čelika i dalje držali igru pod svojom kontrolom i u posljednji period igre ušli sa rezultatom 66:55. Sloboda u četvrtoj četvrtini preuzima ulogu Čelika iz drugog perioda igre, odličnom odbranom zaustavlja domaćina, postiže 30 poena u posljednjoj dionici i u posljednjoj minuti imamo utakmicu na jednu loptu. Pri rezultatu 87:85 gosti su imali napad, za pobjedu je šutirao Đorđe Lelić, ali neuspješno te je konačan rezultat ostao isti.

Čelik su do novog slavlja u Areni vodili Milivoje Božović i Haris Delalić sa po 24 postignuta poena dok je Božović zabilježio i double-double učinak sa još 12 skokova. Kod Slobode najefikasniji su bili Ibrahim Durmo sa double-double učinkom od 23 poena i 11 skokova te spomenuti Lelić sa 22 postignuta poena. Odličnu partiju odigrao je i mladi Haris Dedajić koji je ubacio 18 poena bez promašaja uz šut iz igre 5/5 (za dva 2/2 te za tri 3/3).

Današnjom pobjedom Čelik je definitivno osigurao Ligu 6 te im do kraja regularnog dijela ostaje borba za što bolji plasman u vrhu. Ekipa trenera Damira Mulaomerovića je drugim vezanim porazom sve dalje od Lige 6, ali crveno-crni i dalje ostaju u borbi za sljedeću fazu takmičenja. Sloboda ima još četiri utakmice u kojima ih očekuje jedno gostovanje u Trebinju i tri utakmice u Mjedanu od čega je prva idući vikend kada dočekuju ekipu Mladosti iz Mrkonjić Grada.